ul. Hetmańska 1A/12 Poznań kancelaria@taxconnect.pl +48 61 85 15 329

W Tax Connect prowadzimy kompleksowe doradztwo prawne i podatkowe w zakresie wdrażania i prowadzenia ksiąg rachunkowych – zgodnie z przepisami dotyczącymi estońskiego CIT.

Czym jest estoński CIT?

Formalna nazwa estońskiego CIT to „Ryczałt od dochodów spółek”. Podatek nie posiada definicji ustawowej. W dużym skrócie opodatkowanie estońskim CIT polega na tym, że przedsiębiorca płaci podatek dopiero w momencie wypłaty zysku ze spółki. Dopóki wspólnicy spółki nie postanowią o wypłacie zysku, spółka nie płaci podatku dochodowego – bez względu na wartość osiągniętego dochodu. Jest to więc alternatywna forma opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Od kiedy obowiązuje opodatkowanie estońskim CIT?

Nowa forma opodatkowania wprowadzona została w 2021 roku. Początkowo z tej formy mogły korzystać spółki z o.o. oraz spółki akcyjne. Późniejsza nowelizacja rozszerzyła możliwość stosowania tej formy opodatkowania do spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych oraz prostej spółki akcyjnej.

Jakie warunki należy spełnić aby skorzystać z tej formy opodatkowania?

Podmiot chcący korzystać z estońskiego CIT musi spełnić określone warunki w tym:

  • mniej niż 50% przychodów z działalności w poprzednim roku pochodzi:
    - z wierzytelności,
    - z odsetek,
    - z części odsetkowej raty leasingowej,
    - z poręczeń i gwarancji,
    - z praw autorskich lub praw własności przemysłowej,
    - ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
    - z transakcji z podmiotami powiązanymi – w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana lub wartość ta jest znikoma.
  • podatnik zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełny etat lub zatrudnia na podstawie innej umowy niż umowa o pracę (np. umowa zlecenie). Ponadto podatnik ponosi określone w ustawie wydatki na te wynagrodzenia.
  • podatnik prowadzi działalność w formie spółki z o.o., spółki akcyjnej, spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, spółki akcyjnej – której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne.
  • podatnik nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki,
  • podatnik nie sporządza sprawozdań finansowych zgodnie z MSR
  • podatnik złoży zawiadomienie o wyborze estońskiego CIT do właściwego naczelnika urzędu skarbowego do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego.
  • opodatkowania estońskim CIT nie mogą stosować:
    - przedsiębiorstwa finansowe,
    - instytucje pożyczkowe,
    - podatnicy korzystający z pomocy publiczne w SSE (decyzji o wsparciu)
    - podatnicy postawni w stan upadłości lub likwidacji,
    - podatnicy, którzy zostali utworzeni w wyniku połączenia lub podziału – w roku podatkowym oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej niż przez 24 miesiące od dnia utworzenia.

Jakie korzyści wiążą się z opodatkowaniem estońskim CIT?

  • jeśli spółka przeznacza cały zysk na inwestycje (nie wypłaca całości lub części zysku) to nie ma obowiązku zapłaty podatku CIT (nie występują też zaliczki na podatek). Można nie płacić tego podatku przez lata aż do momentu podjęcia uchwały o wypłacie zysku.
  • jeżeli spółka wypłaci tylko część zysku płaci podatek tylko od tej wypłaconej części zysku.
  • podatnicy na estońskim CIT nie stosują przepisów o podatku minimalnym.
  • spółki nie mają obowiązku składania informacji o schematach podatkowych MDR.
  • atrakcyjna efektywna stawka podatku – niższa niż w tradycyjnym CIT. Występują dwie stawki podatku w zależności od tego czy spółka jest małym podatnikiem. Podobnie jak w tradycyjnym CIT występuje opodatkowanie dwuetapowe. Na poziomie spółki oraz od wypłaconej dywidendy. Ze względu na korzystne odliczenie przez wspólnika – podatku zapłaconego przez spółkę – efektywna stawka (łącznie CIT+PIT) na zasadach estońskiego CIT wynosi:

    - dla małego podatnika od 18,10% do 20% (w tradycyjnym CIT przy stawce 9% łączne obciążenie (CIT+dywidenda) wnosi 26,29%)

    - dla pozostałych od 21,70% do 25% (w tradycyjnym CIT przy stawce 19% łączne obciążenie (CIT + dywidenda) wnosi 34,39%)

    Przy ocenie efektywnej stawki podatku należy również uwzględnić jak w przypadku danej spółki będą się kształtować przychody z ukrytych zysków lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
  • możliwość amortyzowania lokali i budynków mieszkalnych – gdyż na estońskim CIT nie stosujemy szeregu ograniczeń, które występują z tradycyjnym, CIT.
  • możliwość zaliczenia do kosztów spółki amortyzacji samochodów osobowych bez ograniczenia do wartości 150 tys. zł.

Czy poza korzyściami występują określone ryzyka związane z estońskim CIT?

Poza zachętami do tej formy opodatkowania ustawodawca przewidział też ograniczenia przed obejściem opodatkowania m.in. poprzez wypłatę ze spółki quasi dywidend. Tak więc opodatkowane estońskim CIT będą określone świadczenia - zwane ukrytymi zyskami - na rzecz udziałowca, akcjonariusza albo wspólnika lub podmiotu powiązanego w tym m.in.:

  • kwota pożyczki (kredytu ) udzielona przez spółkę udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi lub podmiotom powiązanym,
  • świadczenia wykonane na rzecz fundacji prywatnej, lub rodzinnej,
  • nadwyżkę wartości rynkowej transakcji ponad ustaloną cenę,
  • równowartość zysku przeznaczonego na kapitał zakładowy,
  • darowizny, prezenty,
  • wydatki na reprezentacje,
  • wydatki i odpisy amortyzacyjne związane z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego nie wykorzystane w całości na cele działalności gospodarczej (50% tych wydatków).

Ponadto ustawodawca opodatkował także takie wydatki, które nie dotyczą udziałowców, akcjonariuszy lub wspólników tzw. wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą np.

  • wydatki i odpisy amortyzacyjne związane z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego nie wykorzystane w całości na cele działalności gospodarczej – a używane przez np. pracowników spółki (50% tych wydatków).
  • grzywny i kary o charakterze sankcyjnym, odsetki od zaległości podatkowych

Co obejmuje usługa Tax Connect?

  • pomoc przy analizie czy podmiot spełnia wszystkie wymagane prawem warunki i ograniczenia.
  • przeprowadzenie wstępnej kalkulacji (prognozy) podatku zakładając określone przez spółkę przyszłe transakcje.
  • pomoc przy sporządzaniu zawiadomienia, oświadczeń wymaganych od wspólników.
  • bieżące wsparcie i konsultacje.

Podsumowując - doradzamy od początkowej weryfikacji, poprzez wdrożenie i prowadzenie księgowości spółki na estońskim CIT.

Doświadczenie Tax Connect

Przeprowadziliśmy dla wielu klientów sprawne przejście na estoński CIT. Zatrudniamy doświadczonych księgowych w prowadzeniu ksiąg rachunkowych spółek na estońskim CIT. Nasz zespół na bieżąco śledzi wydawane przez organy podatkowe interpretacje oraz orzecznictwo sądów administracyjnych w zakresie estońskiego CIT.

Dodatkowe informacje:

https://www.podatki.gov.pl/cit/estonski-cit/

Skontaktuj się z nami