Czy zagraniczni członkowie zarządu pełniący tę funkcję na podstawie powołania i pobierający z tego tytułu wynagrodzenie mają obowiązek opłacania w Polsce składek na ubezpieczenie zdrowotne?
Jak to często bywa w aspektach prawnych, odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy…
Co do zasady w aktualnym porządku prawnym obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie, a także prokurenci. Obowiązek taki powstaje z dniem powołania i wygasa z dniem odwołania.
To czy zagraniczny członek zarządu podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego uzależnione jest od konkretnych okoliczności danej sprawy i każda sytuacja wymaga indywidualnej i wnikliwej analizy w oparciu o normy prawa unijnego względnie o normy właściwych umów międzynarodowych. Ustalenia wymagają między innymi kwestie takie jak:
Przeprowadzona z należytą starannością weryfikacja każdej indywidualnej sytuacji oraz podjęcie kroków formalnych celem wykazania podlegania przez członka zarządu ustawodawstwu innego państwa w zakresie ubezpieczeń społecznych pozwoli na jak najszerszą ochronę interesów członków organów jak i polskiej spółki, w szczególności ochronę przed negatywnymi skutkami prawnymi i finansowymi błędnej oceny obowiązków na gruncie ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowo nasi doradcy podatkowi służą wsparciem w zakresie ustalenia skutków podatkowych w danej sytuacji.
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych w połączeniu z aspektami zagranicznymi i zachęcamy do konsultacji z naszymi specjalistami w celu uzyskania szczegółowych informacji i indywidualnej analizy skutków wypłacania wynagrodzenia zagranicznym członkom zarządu.