Zgodnie z Kodeksem cywilnym przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę.
Przepisy rozróżniają dwa główne rodzaje ubezpieczeń tj:
W przypadku powstania szkody np. wypadku komunikacyjnego, zalania, zniszczenia itp. należy pamiętać o terminach w jakich należy zgłosić szkodę, aby przerwać bieg terminu przedawnienia. Co do zasady roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech. Trochę inny termin dotyczy ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Wtedy roszczenie poszkodowanego do ubezpieczyciela o odszkodowanie lub zadośćuczynienie przedawnia się z upływem terminu przewidzianego dla tego roszczenia w przepisach o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym lub wynikłą z niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązania. Zatem jeśli szkoda powstała w wyniku przestępstwa (np. wypadek z winy kierowcy będącego pod wpływem alkoholu lub innych niedozwolonych środków), wtedy termin przedawnienia roszczenia o odszkodowanie i zadośćuczynienie ulega wydłużeniu zgodnie z odpowiednimi przepisami.
Temat odszkodowań z ubezpieczeń majątkowych i osobowych jest bardzo szeroki i dotyczy wielu kwestii, począwszy od zawarcia umowy z ubezpieczycielem, poprzez dalsze kwestie takie jak zgłaszanie szkód i poszukiwanie odpowiedzialnego podmiotu, a skończywszy na egzekwowaniu roszczeń na drodze sądowej.
Aktualnym i realnym problemem, który wart jest uwypuklenia, to kwestia związana z wypadkami czy kolizjami w których bierze udział kierowca niebędący obywatelem Unii Europejskiej. W takiej sytuacji zaleca się wezwanie do zdarzenia Policji:
Zgodnie z przepisami, w przypadku sprawcy spoza Unii Europejskiej, należy ustalić, który z naszych krajowych ubezpieczycieli likwiduje szkodę działając jako korespondent zagranicznego ubezpieczyciela, z którym likwiduje się szkodę.
Niestety, w przypadku, gdy nie zgadzamy się z wysokością odszkodowania i chcemy kierować sprawę do Sądu, sprawa się komplikuje w przypadku takiego sprawcy spoza Unii Europejskiej. W takim wypadku podmiotem, którego będziemy pozywać, będzie Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, a nie ubezpieczyciel zagraniczny czy korespondent likwidujący szkodę. Zgodnie z art. 123 pkt 2 ustawy o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych odpowiada za szkody będące następstwem wypadków, które miały miejsce na terytorium, Rzeczypospolitej Polskiej i powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych, zarejestrowanych w państwach, których biura narodowe podpisały z Biurem umowy o wzajemnym uznawaniu dokumentów ubezpieczeniowych i zaspokajaniu roszczeń, pod warunkiem istnienia ważnej Zielonej Karty wystawionej przez zagraniczne biuro narodowe.
Zatem jak widać samo ustalenie podmiotu odpowiedzialnego nie jest łatwym zadaniem.
Należy także zaznaczyć, że w przypadku szkody w pojeździe ubezpieczyciel sprawcy nie tylko pokrywa powstałą szkodę i zobowiązany jest do pokrycia kosztów naprawy pojazdu poszkodowanego, ale także powinien pokryć koszty najmu pojazdu zastępczego na czas naprawy dla poszkodowanego, oraz winien pokryć szkodę czy zadośćuczynienie w przypadku obrażeń ciała poszkodowanego.
Z uwagi na skomplikowanie spraw związanych z egzekwowaniem odszkodowań od ubezpieczycieli, Taxconnect, który posiada doświadczenie w tej kwestii, pomoże Państwu nie tylko w zakresie negocjowania warunków umowy z ubezpieczycielem, ale także przeprowadzi Państwa przez trudny etap zgłaszania ewentualnej szkody oraz w przypadku braku porozumienia z ubezpieczycielem, pomoże w prowadzeniu sprawy na etapie sądowym.